wtorek, 10 lutego 2009

Ben Goldacre 10 - 0 Jeni "cenzura" Barnett

Wiem, że leżącego się nie kopie, ale co zrobić kiedy leżący sam się o to prosi?

Kilka dni temu Ben Goldacre na swoim blogu Badscience.net zamieścił obszerny fragment programu radiowego, w którym brytyjska aktorka Jeni Barnett przez kilkadziesiąt minut pastwiła się nad szczepionką MMR, powtarzając chyba wszystkie antyszczepieniowe klisze znane ludzkości. Odsłuchałem dużą część tej tyrady i stężenie dezinformacji tam zawartej faktycznie osiągnęło krytyczny poziom.

Goldacre ma wielu stałych czytelników i część z nich zaczęła zgłaszać swoje zastrzeżenia, co do treści audycji do stacji radiowej LBC i na blogu Jeni Barnett. I tutaj zaczyna się prawdziwa jazda. Z Goldacrem kontaktują się prawnicy LBC i żądają zdjęcia pliku mp3 z zapisem programu, bo ich zdaniem naruszył prawa autorskie autorów i stacji. Ben w obawie przed pozwem usuwa plik ze swojej strony i opisuje swoje przygody z prawnikami LBC na blogu i prosi o ewentualną pomoc prawną. W przeciągu kilku następnych dni dochodzi do pospolitego ruszenia naukowej i sceptycznej blogosfery:
  • setki blogów opisują całe zdarzenie i na bieżąco relacjonują rozwój sytuacji (patrz agregator http://www.badscienceblogs.net/)
  • wiele blogów i witryn internetiowych, które są poza zasięgiem jurysdykcji brytyjskiego systemu sprawiedliwości, ponownie zamieszcza całość lub fragmenty programu Jeni Barnett (także na Wikileaks i YouTube)
  • pojawiają się liczne zapisy, słowo w słowo, programu
  • blog Jeni Barnett, gdzie w dwóch postach probuje bronić swojego programu o szczepieniach, zostaje zapełniony przez krytyczne komentarze
  • o sprawie zaczynają pojawiać się artykuł w prasie i jest on omawiany przez inne media
  • sprawa może zahaczyć o brytyjski parlament
Na tą chwilę już wiadomo, że Jeni Barnett najpierw usunęła wszystkie komentarze ze swojego bloga, pod postami, w których broniła swojego programu, a następnie usunęła w całości swoje posty na ten temat. W tej chwili sam zaczynam się gubić w natłoku postów, które generuje ta sprawa. Warto wpadać co jakiś czas na Badscience.net i podpatrywać jak cała sytuacja będzie się rozwijać.

Wielka Brytania notuje obecnie rekordową ilość przypadków zachorowań na odrę. Przypadek Jeni Barnett może będzie początkiem ofensywy przeciwko przeciwnikom szczepień, którzy zbyt długo byli potulnie traktowani przez media.

Sama reakcja blogosfery musi budzić podziw i uznanie. Z pomocą tradycyjnych mediów ten ruch może okazać się bardzo ważnym instrumentem kontroli marginalnych, ale potencjalnie niebezpiecznych ideii.

0 komentarze: