czwartek, 4 czerwca 2009

Simon Singh odwołuje się od wyroku

W 2008 r. The British Chiropractic Association (BCA) zagroziło brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi naukowemu Simonowi Singhowi procesem o zniesławienie po tym, jak Singh opublikował w The Guardian artykuł na temat niektórych praktyk chiropraktyków. Zarzucił on BCA, że pomimo iż stara się być poważną organizacją "chętnie promuje niesprawdzone [org. bogus - "pretending to be real or genuine"] terapie". BCA poczuło się urażone tymi słowami i odmówiło rozwiązania całej sprawy poza sądem, odrzucając propozycję opublikowania swojej odpowiedzi w The Guardian.

Pomimo optymistycznych nastrojów wstępna rozprawa pod przewodnictwem Sir Davida Eady'ego zakończyła się decyzją niekorzystną dla Singha. Sędzia przyjął skrajnie niekorzystną dla dziennikarza interpretację artykułu i doszedł do wniosku, że artykuł nie jest opinią a stwierdzeniem faktu i "czystym oskarżeniem o nieuczciwość" i "nieuczciwe zachowanie". Oznacza to, że zdaniem sądu Simon Singh oskarżył BCA o świadome nieuczciwe zachowanie (w tym wypadku promowanie nieskutecznych terapii). Singh nie zgadza się z tą intepretacją swojego tekstu i co gorsza taka kwalifikacja czynu ma ogromne konsekwencje dla osoby pozwanej. Singh stanął przed trzema możliwymi rozwiązaniami: zgodzić się na horendalnie drogi proces (może stracić do 500,000 funtów), wycofać się ze swoich słów i pokryć koszta sądowe BCA (nawet 100,000 funtów) lub odwołać się (pociąga to za sobą dalsze koszta i daje małą szansę sukcesu).

Z tych trzech opcji Singh wybrał "najmniej najgorszą" - odwoła się. W swoim liście tłumaczy, że obstaje przy swoim artykule z The Guardian i chce zwrócić uwagę na rażąco niesprawiedliwe prawo brytyjskie, które zbyt frywolnie pozwala na pozwy o zniesławienie. Takie procesy w Wielkiej Brytanii są szokująco drogie (koszty dochodzą do 1,000,000 funtów), a strona pozwana musi dowodzić swojej niewinności.

Na szczęście Simon Singh znalazł wsparcie w ogromnej liczbie organizacji, znanych postaci kultury, nauki i polityki, a także osób prywatnych, które zaoferowały swoje moralne, intelektualne i finansowe wsparcie. W związku ze sprawą przeciwko Singhowi Sense About Science koordynuje już kampanię na rzecz zmiany prawa i nawołuje BCA do kontynuowania dyskusji na temat skuteczności chriopraktyki poza salą sądową. Na stronie SAS znajdziecie wiele materiałów dotyczących całej sprawy wraz z apelem o pomoc. Warto zajrzeć.

Książki Simona Singha można nabyć na brytyjskim Amazonie. Dwa lata temu nakładem wydawnictwa Albatros w Polsce ukazała się jego książka "Wielki wybuch" (empik.com/xexe.pl/merlin.pl).

0 komentarze: